باغبانی گیاهان زینتی
* گیاهان زینتی و گلهای آپارتمانی، گیاهان فضای باز و گلهای فصلی، میوه کاری* و گاهی هم شعر... 
قالب وبلاگ
نويسندگان

بگونیا از خانواده Begoniaceae و از گیاهان شناخته شده در دنیاست که منشا آن مناطق گرم و مرطوب استوایی می باشد. این گیاه زینتی دارای تنوع زیادی در شکل و رنگ و بوته می باشد. بطور کلی در باغبانی بگونیا دارای چهار گروه عمده است که برخی در باغچه و برخی در گلدان قابلیت پرورش و نگهداری دارند.

بگونیای همیشه گلدار یاریشه افشان یامعمولی. 

Begonias. sempervirens-cultorum  

بگونیایی که با نام angel wing  شناخته می شود. 

Begonia. coccinea and hybrids

  بگونیا رکس.            

   Begonias. rex-cultorum

بگونیا غده ای.        

  Begonias. tuberhybrida

 

برخی از بگونیاها دارای ارتفاع 5 سانتیمتر بوده که به مینیاتور معروفند و برخی آنها هم  تا 2 متر ارتفاع دارند. برخی به صورت بوته ای رشد می کنند و برخی هم رونده هستند و روی سطح زمین رشد میکنند. تقریبا 1200 گونه از بگونیا مشاهده شده که با توجه به هیبریداسیون و موتاسیون ارقام جدید همواره در حال افزایش می باشند. بگونیا اولین بار توسط شخصی به نام "چارلز پلومیر" در سال 1960 در "سن دومینگو" Sento Domingo شناخته شده و نام بگونیا را به افتخار استادش Michel Begonia روی این گیاه گذاشت.

گلها در بگونیا به صورت تک جنسه می باشند یعنی گلهای نر و ماده بطور مجزا قرار می گیرند. در تصویر زیر گلهای بگونیای معمولی یا Begonia sempervirens مشاهده می شود.


گلهای نر begonia sempervirens

گلهای ماده begonia sempervirens

[ ۱۳٩۳/٢/٢٥ ] [ ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی، باغبانی، گیاهان زینتی. امیدوارم مطالب این وبلاگ برای تمام علاقه مندان به کشاورزی مفید واقع گردد. (کشوری را گرنباشد کشت و کار* حاصلش وابستگی آید به بار* گر بخواهی خودکفایی در جهان* در کشاورزی بکوش و علم آن*)
صفحات اختصاصی
RSS Feed