باغبانی گیاهان زینتی
* گیاهان زینتی و گلهای آپارتمانی، گیاهان فضای باز و گلهای فصلی، میوه کاری* و گاهی هم شعر... 
قالب وبلاگ
نويسندگان

استفاده از حشرات شکارگر یکی از روشهای موثر در از بین بردن آفات می باشد.  کفشدوزک کریپتالاموس  Cryptolaemus montrouzieri  از حشرات مفید برای از بین بردن شپشک آردآلود می باشد. این کفشدوزک در سال 1345 توسط موسسه بررسی آفات و بیماریهای گیاهی از اسپانیا وارد ایران شد تا علیه شپشکهای آردآلود بررسی شود. کفشدوزک کریپتالاموس زمستان را به صورت شفیره در زیر پوست درختان یا برگهای خشک روی زمین میگذراند  ولی در مناطق گرمسیری  به جمعیتش اضافه می کند. در شمال ایران و در مناطقی با زمستانهای سرد در انسکتاریوم نگهداری میشود تا پس از تولید انبوه در فصل بهار در باغات آلوده رهاسازی شود. البته برای تغدیه این کفشدوزکها در انسکتاریوم ابتدا باید کدو یا سیب زمینی آلوده به شپشک شده و بعد از افزایش شپشکها در اختیار کفشدوزکها قرار بگیرد. کفشدوزک کریپتالاموس گونه های مختلف شپشک آردآلود و شپشک استرالیایی و  بالشتکها رو مورد حمله قرار میدهد.


تعدادی از این حشرات مفید چندین سال است که در باغچه من مشغول به فعالت می باشند و با حضور این کفشدوزکها طی این چند سال سمپاشی صورت نگرفته و آفات موجود بوسیله این شکارگرها نابود می شوند. البته شپشک آردآلود کاملا از بین رفته و از بالشتکها و شپشکهای استرالیایی تغذیه می کنند. از اواسط اردیبهشت ماه لاروهای کفشدوزک را مشاهده کردم و دیروز کفشدوزکهای جوان را دیدم که در روی درختان مرکبات مشغول فعالیت هستند. در  چند سال اخیر طرح بیولوژیک در باغات مرکبات و چای شمال کشور اجرا میشود که رعایت نکاتی که توسط کارشناسان به کشاورزان توصیه میگردد، می تواند در موفقیت این مبارزه بیولوژیک بسیار موثر باشد. شما هم میتوانید با تهیه کفشدوزک کریپتالاموس شپشکهای آردآلود گیاهان زینتی خود  را بدون استفاده از سموم نابود کرده و شاهد یک مبارزه بیولوژیک باشید.

[ ۱۳٩۳/۳/٢٢ ] [ ٩:٥٥ ‎ق.ظ ] [ گل یخ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی، باغبانی، گیاهان زینتی. امیدوارم مطالب این وبلاگ برای تمام علاقه مندان به کشاورزی مفید واقع گردد. (کشوری را گرنباشد کشت و کار* حاصلش وابستگی آید به بار* گر بخواهی خودکفایی در جهان* در کشاورزی بکوش و علم آن*)
صفحات اختصاصی
RSS Feed