باغبانی گیاهان زینتی
* گیاهان زینتی و گلهای آپارتمانی، گیاهان فضای باز و گلهای فصلی، میوه کاری* و گاهی هم شعر... 
قالب وبلاگ
نويسندگان

Sansevieria

در اسفند ماه امسال چند برگ از گیاه آپارتمانی سانسوریا رو قلمه زدم، قلمه ها پس از  گذشت تقریبا 2 ماه ریشه دار شدند. البته تعدادی هم سال پیش قلمه زده بودم که عکسش رو  گذاشتم. قلمه برگی یکی از روشهای تکثیر در گیاه سانسوریا می باشد که روشی جالب و مقرون به صرفه برای تولید کنندگان هست. یک برگ بالغ رو به قطعات تقریبا 10 سانتیمتری برش داده و در ماسه قرار دهید. بعد از مدتی فرایند ریشه زایی و تولید گیاه جدید را مشاهده خواهید کرد. البته حفظ قطبیت گیاه حتما باید رعایت بشه.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٢۸ ] [ ٩:٢۳ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

از گیاهان زیبا و متنوع در فصل تابستان گیاه حسن یوسف هست. یک گیاه زینتی با برگهای رنگین و متنوع. البته نگهداری این گیاه هم راحته و نیاز به مراقبت خاصی نداره. نور برای ظهور رنگ در برگها ضروری هست و در محل کم نور علاوه بر اینکه برگها کم رنگ می شن، ساقه ها هم بلند شده و ضعیف به نظر میرسن. البته نور مستقیم هم ممکنه باعث سوختگی بشه.

حدود یک ماه قبل چند تا حسن یوسف خریدم و پس از تعویض گلدان و یکبار سربرداری جوانه های جانبی هم فعال شدن و به این صورت در اومدن.

 

[ ۱۳٩۳/۳/٢٦ ] [ ۸:٢٥ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

خبر آمد،

خبری در راه است

        سرخوش آن دل که از آن آگاه است

شاید این جمعه بیاید شاید

پرده از چهره گشاید شاید...

[ ۱۳٩۳/۳/٢٢ ] [ ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ ] [ نیکی محمدی ]

استفاده از حشرات شکارگر یکی از روشهای موثر در از بین بردن آفات می باشد.  کفشدوزک کریپتالاموس  Cryptolaemus montrouzieri  از حشرات مفید برای از بین بردن شپشک آردآلود می باشد. این کفشدوزک در سال 1345 توسط موسسه بررسی آفات و بیماریهای گیاهی از اسپانیا وارد ایران شد تا علیه شپشکهای آردآلود بررسی شود. کفشدوزک کریپتالاموس زمستان را به صورت شفیره در زیر پوست درختان یا برگهای خشک روی زمین میگذراند  ولی در مناطق گرمسیری  به جمعیتش اضافه می کند. در شمال ایران و در مناطقی با زمستانهای سرد در انسکتاریوم نگهداری میشود تا پس از تولید انبوه در فصل بهار در باغات آلوده رهاسازی شود. البته برای تغدیه این کفشدوزکها در انسکتاریوم ابتدا باید کدو یا سیب زمینی آلوده به شپشک شده و بعد از افزایش شپشکها در اختیار کفشدوزکها قرار بگیرد. کفشدوزک کریپتالاموس گونه های مختلف شپشک آردآلود و شپشک استرالیایی و  بالشتکها رو مورد حمله قرار میدهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٢٢ ] [ ٩:٥٥ ‎ق.ظ ] [ نیکی محمدی ]

نگهداری و تکثیر شمعدانی

انواع شمعدانی نور زیاد را می پسندند.  آبیاری هم به طور منظم  باید صورت بگیرد ولی در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود بهتر است ولی شمعدانی پیچ و عطری خاک مرطوب را می پسندند. از تنش آبی می توان در جهت کنترل ارتفاع استفاده کرد. بهترین ترکیب خاکی برای شمعدانی خاک باغچه و ماسه و کود دامی پوسیده به نسبت مساوی است. در فصل رشد میتوان از کود هم استفاده کرد ولی کوددهی زیاد سبب تولید برگ بیشتر و در نتیجه گلدهی کمتر می شود. تکثیر این گیاه هم از طریق قلمه و بذر صورت می گیرد. قلمه زنی از اوایل تابستان تا اواسط پاییز  با استفاده از قلمه های جوان و نیمه چوبی به طول 8-12 سانتیمتر، در ماسه و در محل سایه انجام می شود. کشت بذر هم سبب تولید گیاه جدید می شود ولی به علت گرده افشانی با سایر ارقام امکان تولید گیاه متفاوت از گیاه والد وجود دارد.


[ ۱۳٩۳/۳/۱٦ ] [ ٩:۳۸ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

 آبدزدک از آفات مهم در سبزیکاری و گلکاری هست که میتونه خسارت زیادی رو به وجود بیاره. چند روز پیش تو باغچه یه آبدزدک دیدم ولی این موجود نگون بخت زخمی بوده و آخر هم طعمه مرغ و خروس شد! تا دیروز نمی دونستم بر چه اساسی اسم این موجود رو آبدزدک گذاشتن؟! با اینکه زمینهای خیس رو دوست داره ولی نمیتونه دزدی کنه که! آبدزدکها دالانهایی در زمینهای نرم و آبدار حفر می کنند و گاهی باعث سوراخ شدن مرز در زمینهای زراعی و خروج آب میشن. به همین علت اسمش رو آبدزدک گذاشتن. آبدزدکهای جوان سبب خسارت بیشتری میشن . پس از خروج از تخم ابتدا از حشرات زیرزمینی و کرمها تغذیه می کنن ولی با پاهای جلو و قطعات دهان باعث قطع طوقه برخی گیاهان جالیزی مثل خیار میشن.  ممکنه با کندن خاکهای اطراف ریشه سبب خشکی گیاه هم بشن. با همه اینها دلم براش سوخت وقتی میخواستن ببرم یه گوشه ای ولش کنم از دستم افتاد پایین و خوراک خروس لاری و دوستاش شد!


[ ۱۳٩۳/۳/۱٥ ] [ ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

 سلام دوستان. در این بخش تصاویر انواع بگونیا را می خواستم براتون بدارم ولی متاسفانه چند روزی که عکس آپلود نمیشه.  با توجه به اینکه تو فصل رشد اکثر گیاهان هستیم، شرایط نگهداری از بگونیا رو براتون میذارم . در قسمت بعدی هم تکثیر انواع بگونیا رو خواهم گذاشت.

 

نور: بگونیاهای برگ زینتی نور غیر مستقیم را می پسندند، ولی نور کافی برای ایجاد نقشهای زیبا روی برگها ضروری است. ولی بگونیای معمولی نور بیشتری را نسبت به سایر انواع بگونیا نیاز دارد.

با این وجود از تابش مستقیم آفتاب باید تا حدودی جلوگیری شود.

دما: بگونیا در شرایط گرم و مرطوب رشد خوبی دارد. دمای شبانه بالا سبب کاهش گلدهی می شود همچنین تغییرات ناگهانی دما باعث آسیب در برگها می شود. انواع بگونیا به دمای پایین حساس بوده ولی بگونیای معمولی تا حدودی سرما را تحمل می کند. بطور کلی دمای مناسب برای نگهداری این گیاه 25 درجه سانتی گراد در روز و 18 درجه در شب می باشد.

خاک و تغذیه: بگونیا در خاک سبک و دارای مواد آلی رشد بسیار خوبی خواهد داشت. ولی میزان بیشتری از مواد آلی و هوموس برای بگونیای رکس توصیه می شود. تغذیه مصنوعی هم هر 15 روز یکبار با کودهای کامل صورت می گیرد ولی غلظت آن نصف غلظتی است که برای گیاهان آپارتمانی توصیه شده است.

آبیاری و رطوبت: با توجه به اینکه انواع بگونیا شرایط گرم و مرطوب را می پسندند، باید از خشکی دور بمانند. ولی در بگونیای معمولی در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان باید خشک باشد. حفظ رطوبت محیط اطراف هم باید در انواع برگ زینتی بگونیا حفظ شود.

[ ۱۳٩۳/۳/۱٢ ] [ ۸:٢٤ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

 نام علمی:  pelargonium

خانواده: Geraniaceae    

شمعدانی از گیاهان زینتی معروف و با سابقه در دنیاست که دارای ارقام و گونه های مختلف زینتی و برخی ارقام وحشی هم میباشد که به عنوان علف هرز محسوب می شوند. این گیاه زیبا و دوست داشتنی چند ساله و بومی آفریقای جنوبی است که گلها چتری و در انتهای یک دمگل بلند قرار گرفته اند. دارای انواع کم پر و پرپر، در رنگهای قرمز، صورتی و سفید و... می باشد. امروزه تنوع  رنگ در گل و برگ شمعدانی زیاد بوده و برگها از سبز تا ابلق سفید و طلایی است.
ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٦ ] [ ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی، باغبانی، گیاهان زینتی. امیدوارم مطالب این وبلاگ برای تمام علاقه مندان به کشاورزی مفید واقع گردد. (کشوری را گرنباشد کشت و کار* حاصلش وابستگی آید به بار* گر بخواهی خودکفایی در جهان* در کشاورزی بکوش و علم آن*)
صفحات اختصاصی
RSS Feed