باغبانی گیاهان زینتی
* گیاهان زینتی و گلهای آپارتمانی، گیاهان فضای باز و گلهای فصلی، میوه کاری* و گاهی هم شعر... 
قالب وبلاگ
نويسندگان

بعضی از گیاهان زینتی در فضای خانه قادر هستند برخی از گازهای سمی موجود در دود سیگار، مواد شوینده و آرایشی، پلاستیک و یا مصالح ساختمانی مصنوعی که در آلودگی هوای داخل منازل نقش دارند توسط تکنیک گیاه‌پالایی یا Phytoremediation از بین ببرند و یک روش طبیعی برای جذب عناصر مضری چون تری­کلرواتیلن، بنزن و فرمالدئید ناشی از موارد ذکر شده بوجود بیاورند. این گازها در اثر عدم تهویه مناسب در فضای خانه تجمع یافته و تشدید کننده حالت تهوع، بیماری‌های تنفسی، آسم و حتی سرطان هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده به ازای هر 12 متر مربع یک گیاه از گیاهان آپارتمانی که دارای این قابلیت هستند، توصیه شده است. البته اندازه این گیاهان هم موثر است و حداقل باید متناسب با یک گلدان با قطر 15 سانتی متر باشد. در ادامه به تعدادی از این گیاهان اشاره شده است.

آلوئه‌ورا

انواع دراسنا

فیکوس الاستیکا


فیکوس بنجامین

آزالیا


اسپاتی فیلوم


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱ ] [ ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ ] [ نیکی محمدی ]
رویای من...

من در رویای خود دنیایی را می بینم که در آن هیچ انسانی
انسان دیگر را خوار نمی شمارد
زمین از عشق و دوستی سرشار است
و صلح و آرامش، گذرگاه هایش را می آراید.

من در رویای خود دنیایی را می بینم که در آن
همگان راه گرامی آزادی را می شناسند
حسد جان را نمی گزد
و طمع روزگار را بر ما سیاه نمی کند.

من در رویای خود دنیایی را می بینم که در آن
سیاه یا سفید
از هر نژادی که هستی
از نعمت های گسترده زمین سهم می برد.
هر انسانی آزاد است،
شوربختی، از شرم سر به زیر می افکند
و شادی، همچون مرواریدی گران قیمت
نیازهای تمامی بشریت را بر می آورد.

چنین است دنیای رویای من!                                                               

                                                                             "لنگستون هیوز"

[ ۱۳٩۳/٢/٢٧ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

بگونیا از خانواده Begoniaceae و از گیاهان شناخته شده در دنیاست که منشا آن مناطق گرم و مرطوب استوایی می باشد. این گیاه زینتی دارای تنوع زیادی در شکل و رنگ و بوته می باشد. بطور کلی در باغبانی بگونیا دارای چهار گروه عمده است که برخی در باغچه و برخی در گلدان قابلیت پرورش و نگهداری دارند.

بگونیای همیشه گلدار یاریشه افشان یامعمولی. 

Begonias. sempervirens-cultorum  

بگونیایی که با نام angel wing  شناخته می شود. 

Begonia. coccinea and hybrids

  بگونیا رکس.            

   Begonias. rex-cultorum

بگونیا غده ای.        

  Begonias. tuberhybrida

 

برخی از بگونیاها دارای ارتفاع 5 سانتیمتر بوده که به مینیاتور معروفند و برخی آنها هم  تا 2 متر ارتفاع دارند. برخی به صورت بوته ای رشد می کنند و برخی هم رونده هستند و روی سطح زمین رشد میکنند. تقریبا 1200 گونه از بگونیا مشاهده شده که با توجه به هیبریداسیون و موتاسیون ارقام جدید همواره در حال افزایش می باشند. بگونیا اولین بار توسط شخصی به نام "چارلز پلومیر" در سال 1960 در "سن دومینگو" Sento Domingo شناخته شده و نام بگونیا را به افتخار استادش Michel Begonia روی این گیاه گذاشت.

گلها در بگونیا به صورت تک جنسه می باشند یعنی گلهای نر و ماده بطور مجزا قرار می گیرند. در تصویر زیر گلهای بگونیای معمولی یا Begonia sempervirens مشاهده می شود.


گلهای نر begonia sempervirens

گلهای ماده begonia sempervirens

[ ۱۳٩۳/٢/٢٥ ] [ ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

با سلام خدمت شما دوستان و خوانندگان محترم. از ابتدا تصمیم براین بود که در این وبلاگ گاهی هم به شعر و ادبیات فارسی پرداخته شود به نظرم تلفیقی از باغبانی و شعر دوست داشتنی و دلنشین خواهد بود. البته من به خاطر تحصیل دوره دبیرستان در رشته ادبیات و علوم انسانی به شعر و ادبیات خیلی علاقه مند هستم. درسهایی مثل تاریخ و ادبیات و زندگینامه شاعران فارسی همیشه برای من شیرین بودند. یک شعر بسیار زیبا و مورد علاقه من که در این روزهای زیبای بهاری تقدیم به شما عزیزان:

 

 

ای پادشه خوبان داد از غم تنهایی

دل بی تو به جان آمد وقت است که بازآیی

 

دایم گل این بستان شاداب نمی‌ماند

دریاب ضعیفان را در وقت توانایی

 

دیشب گله زلفش با باد همی‌کردم

گفتا غلطی بگذر زین فکرت سودایی

 

صد باد صبا این جا با سلسله می‌رقصند

این است حریف ای دل تا باد نپیمایی

 

مشتاقی و مهجوری دور از تو چنانم کرد

کز دست بخواهد شد پایاب شکیبایی

 

یا رب به که شاید گفت این نکته که در عالم

رخساره به کس ننمود آن شاهد هرجایی

 

ساقی چمن گل را بی روی تو رنگی نیست

شمشاد خرامان کن تا باغ بیارایی

 

ای درد توام درمان در بستر ناکامی

و ای یاد توام مونس در گوشه تنهایی

 

در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم

لطف آن چه تو اندیشی حکم آن چه تو فرمایی

 

فکر خود و رای خود در عالم رندی نیست

کفر است در این مذهب خودبینی و خودرایی

 

زین دایره مینا خونین جگرم می ده

تا حل کنم این مشکل در ساغر مینایی

 

حافظ شب هجران شد بوی خوش وصل آمد

شادیت مبارک باد ای عاشق شیدایی 

 

[ ۱۳٩۳/٢/٢۱ ] [ ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ] [ نیکی محمدی ]

گیاهان در چرخه زندگی خود دارای چندین مرحله در رشد هستند. مرحله جنینی، مرحله نوجوانی، میانسالی،  بلوغ و پیری که پس از گذراندن این مراحل سرانجام از بین خواهند رفت. مرحله نوجوانی آغاز دوره رشد است که در آن مریستمهای انتهایی هیچ واکنشی به عوامل داخلی و خارجی در جهت آغاز گلدهی ندارند. این مرحله دارای صفات ویژه مورفولوژیکی مانند تغییر شکل برگ، تیغ دار بودن، مقاومت به بیماریها و توانایی زیاد برای تولید ریشه و ساقه های نابجا می باشد. شکل برگ یکی از مواردی است که در این مرحله در برخی گونه های گیاهی به راحتی قابل مشاهده می باشد.تفاوت شکل برگ در گیاهانی مثل عشقه(Hedera helix)،ژونی پروس (Juniperus virginianum) و Sassafras albidum و گوجه فرنگی دیده می شود. در گوجه فرنگی اولین برگها بدون بریدگی هستند ولی به تدریج برگها دارای سه، پنج و هفت بریدگی در هنگام گلدهی می شوند. برگهای Hedera helix و Sassafras albidum در مرحله نوجوانی دارای بریدگی هستند ولی در هنگام بلوغ این بریدگی ها از بین می رود. Juniperus virginianum دارای برگهای سوزنی شکل در مرحله نوجوانی است ولی در دوره بلوغ این برگها فلس مانند می شوند.

تفاوت شکل برگهای Hedera helix

برگهای Juniperus virginianum در مرحله نوجوانی

برگهای Juniperus virginianum در مرحله بلوغ

وجود خار روی ساقه نهال های جوان مرکبات و اقاقیا هم از تفاوتهای فنوتیپی دیگر بین مراحل نوجوانی و بلوغ در گیاهان می باشد. این تغییرات که با ورود گیاه به مرحله بلوغ رخ می دهد، تغییرات اپی ژنتیکی هستند. به عبارت دیگر تغییر در سلولهای گیاهی  و به دنبال آن تغییر در فنوتیپ گیاه، بدون تغییر در توالی DNA تغییرات اپی ژنتیکی نامیده می شوند. [ ۱۳٩۳/٢/۱٧ ] [ ٩:٠۱ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

وقتی بذر در داخل خاک قرار میگیرد، شروع به جذب آب کرده و متورم می شود. سپس پوسته بذر پاره شده ریشه چه و ساقه چه بیرون می آید. تا زمانیکه ریشه چه در خاک مستقر شود گیاه از ذخایر بذر استفاده میکند.

به طور معمول مواد غذایی گیاه از خاک تامین می شود و رشد و نمو گیاه تحت تاثیر برخی عوامل قابل کنترل و  غیر قابل کنترل می باشد. عوامل مختلفی مانند خاک، اقلیم و خصوصیات ژنتیکی گیاه و مدیریت بر رشد و نمو گیاه تاثیر می گذارند. برای تولید موفقیت آمیز محصولات گیاهی به خاک مناسبی از جهت فیزیکو شیمیایی و بیولوژیکی و وجود مقدار کافی از عناصر غذایی و قابل استفاده گیاه نیازمندیم. خاک حاصلخیز خاکی است که دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی مناسبی باشد. در واقع حاصلخیزی یک خاک به این خصوصیات وابسته است و برای داشتن یک خاک حاصلخیز باید این خصوصیات بهبود یابد. ساختمان و بافت خاک، وجود عناصر غذایی در خاک، PH مناسب خاک، وجود مواد آلی و میکروارگانیسمهای خاک عوامل مهمی هستند که در بهبودی حاصلخیزی خاک موثرند.[ ۱۳٩۳/٢/۱٥ ] [ ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ] [ نیکی محمدی ]

لیلیوم از گیاهان شاخه بریده و گلدانی است که دارای ارقام و گونه های مختلف  میباشد. شرکتهای مختلف در زمینه تولید و معرفی هیبریدهای جدید فعالیت زیادی دارند و این مساله باعث شده تا گلهای زیادی با رنگ و عطر متفاوت بوجود آید. تصاویر زیر چند نمونه از گلهای تولید شده در شرکت cotswold garden flowers  می باشد.

LILIUM NEPALENSE

LILIUM AFRICAN QUEEN

LILIUM BETHAN DAVIES

LILIUM CASA BLANCA


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱۱ ] [ ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]

این گیاه زیبا ساکسی فراگا از خانواده Saxifragaceae  است که با رشد برگهای زیبا و  کرکدار جذابیت خاصی ایجاد می کند.

محل نیمه سایه و نورغیر مستقیم را ترجیح داده و آبیاری هم باید زمانی که سطح گلدان خشک شده انجام شود چون به رطوبت بالا حساس است و باعث پوسیدگی می شود. در دمای 13 تا 20 درجه  رشد خوبی داشته و خاک سبک، مخلوطی از کمپوست و ماسه، کمی آهکی را می پسندد.
ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱۱ ] [ ٥:٠٤ ‎ب.ظ ] [ نیکی محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی، باغبانی، گیاهان زینتی. امیدوارم مطالب این وبلاگ برای تمام علاقه مندان به کشاورزی مفید واقع گردد. (کشوری را گرنباشد کشت و کار* حاصلش وابستگی آید به بار* گر بخواهی خودکفایی در جهان* در کشاورزی بکوش و علم آن*)
صفحات اختصاصی
RSS Feed